Wiadomości KutnoNa sygnale(ZDJĘCIA) "Terytorialsi" podsumowali rok swojego istnienia

(ZDJĘCIA) „Terytorialsi” podsumowali rok swojego istnienia

467 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, 110 żołnierzy zawodowych, ponad 65 tysiące ostrej i blisko 22 tysiące ślepej amunicji wystrzelonej podczas szkoleń – 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej podsumowuje pierwszy rok istnienia.

- Reklama -

Rok temu, 15 stycznia 2018 roku rozpoczęła tworzenie 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej. Już po 11 miesiącach Brygada przekroczyła planowany stan ukompletowania przeprowadzając 3 szkolenia podstawowe i trzy wyrównawcze.

- Reklama -

Dowódca 9 ŁBOT, wywodzący się z wojsk specjalnych, płk Paweł Wiktorowicz stawia na praktykę w szkoleniu żołnierzy:

Zanim zostałem Dowódcą Łódzkiej Brygady, pracowałem w Dowództwie WOT przy tworzeniu Programów szkolenia. Wcześniej zajmowałem się tym także w wojskach specjalnych. Podstawowym wyzwaniem było jak najefektywniejsze wykorzystanie czasu. Mając to na uwadze oraz wykorzystując nasze poparte praktyką doświadczenia, opracowaliśmy nowoczesne zasady szkolenia, które realizujemy w procesie wyszkolenia żołnierzy Terytorialsów.

- Reklama -

Już podczas pierwszego szkolenia podstawowego żołnierzy 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu okazało się, że żołnierze są bardzo zaangażowani w czasie zajęć a na sprawdzianach ich wyniki, w tym ze strzelań, były bardzo dobre.

W tym roku formacja nie zwalnia tempa a wręcz przeciwnie – od początku br. prowadzone są szkolenia rotacyjne żołnierzy. Równocześnie wciąż do WKU na terenie województwa łódzkiego zgłasza się wielu ochotników do służby i począwszy od marca będą oni przyjmowani na szkolenia podstawowe i wyrównawcze.

– Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zainteresowanych służbą u nas – uczniów, studentów i nauczycieli, planujemy przeprowadzenie tych szkoleń także w miesiącach wakacyjnych – mówi płk Wiktorowicz.

W lipcu, sierpniu i październiku planowane są dwutygodniowe szkolenia zgrywające na poligonach żołnierzy, którzy rozpoczęli służbę w 2018 r.

W pierwszej połowie 2019 roku rozpocznie się tworzenie drugiego w województwie łódzkim batalionu lekkiej piechoty 9 ŁBOT, który mieścił się będzie w Kutnie.

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: