reklama
reklama

(ZDJĘCIA) Udane świąteczne spotkanie dzięki „Wyspie Skarbów”

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Domów Dziecka i Rodzin Zastępczych „Wyspa Skarbów” we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie zorganizowało „Mikołajki”.

- R E K L A M A -

To impreza integracyjna podsumowująca program – realizowany na rzecz wspierania rodzinnej pieczy zastępczej a współfinansowany ze środków Zarządu Województwa Łódzkiego w ramach realizacji zadania publicznego DZIAŁANIA Z ZAKRESU SYSTEMU PIECZY ZASTĘPCZEJ – PROGRAMY NA RZECZ WSPIERANIA RODZINNEJ PIECZY ZASTĘPCZEJ organizowanego przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. W Mikołajkach uczestniczyły rodziny zastępcze z terenu powiatu kutnowskiego oraz łęczyckiego. Program realizowany była w okresie od maja do grudnia 2018 roku.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Domów Dziecka i Rodzin Zastępczych „Wyspa Skarbów” od 11 lat współpracuje z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie poprzez promocję rodzicielstwa zastępczego, realizację działań mających na celu wspieranie kompetencje i umiejętności rodziców zastępczych oraz różnego rodzaju działań integrujących instytucjonalna i rodzinną pieczę zastępcza

- R E K L A M A -

Program składał się z dwóch bloków:

I – „Razem z rodziną”

- R E K L A M A -

W ramach tego bloku promowano w lokalnych mediach zastępcze formy opieki rodzinnej. Działania promocyjne miały przede wszystkim na celu przekazywanie społeczności lokalnej z terenu powiatów kutnowskiego i łęczyckiego informacji dotyczących rodzicielstwa zastępczego.

Działania te obejmowały również dystrybucję materiałów informacyjnych na temat pieczy zastępczej przy współpracy z instytucjami wspierającymi rodzinę

Ponadto z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowano XI Integracyjnego Pikniku Rodzinnego. W ramach obchodów tego święta uczestnicy oprócz aktywnego spędzania czasu wolnego (gry i zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży, konkursy sportowe, itp.) mieli możliwość zobaczyć występy artystyczne, pokazy służb mundurowych. Organizatorzy zadbali również o takie atrakcje jak malowanie buziek, zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkową, fotobudkę, watę cukrowej, popcorn czy grilla i słodki poczęstunek,
itp. Uczestnicy pikniku mieli możliwość także ze skorzystania z porad specjalistów w punkcie informacyjno-konsultacyjnym, w którym uzyskali informacje związane z problematyką rodzinnej pieczy zastępczej oraz z zakresu opieki i wychowania.

Drugi blok „W dobrym domu” – obejmowała działania integracyjno-edukacyjne

W ramach tego bloku zorganizowany został min. konkurs plastyczny „Dom i rodzina” dla dzieci znajdujących się w pieczy zastępczej na terenie powiatu kutnowskiego i łęczyckiego.

Odbyły się także dwa szkolenia dla rodzin zastępczych w celu podniesienia ich kompetencji i umiejętności wychowawczych . Jedno szkolenie pt. „Zapobieganie zrachowaniom ryzykownym i budowanie pozytywnego zaangażowania młodych ludzi w intrenecie” – prowadzone było przez prof. dr hab. Jacka Pyżalskiego. Natomiast drugie z zakresu opieki i wychowania.

Ponadto zorganizowano warsztaty kulinarne dla dzieci i rodziców zastępczych,. Podczas warsztatów dzieci i młodzież wspólnie z opiekunami przygotowały min. jabłecznik, rogaliki drożdżowe, ciasteczka kruche i owsiane, babeczki z owocami, koktajle owocowe oraz kanapki.. Ponadto uczestnicy przygotowali pięknie ubrany jesienny stół przy, którym wspólnie zasiedli i konsumowali własnoręcznie wykonane specjały.

Zorganizowany została również konkurs recytatorski. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych i była na wysokim poziomie artystycznym. Uczestnicy otrzymali nagrody oraz słodki poczęstunek.

Integracyjna impreza z okazji Mikołajek była podsumowanie programu, a spotkanie z Mikołajem i drobne prezenty sprawiły dzieciom ogromną radość Ponadto słodycze ufundował Pan Kamil kutnowski businessman. Po spotkaniu z Mikołajem dzieci uczestniczyły w sesji świątecznej wykonanej przez Pana Piotra Tomaszewskiego oraz Natalię Katarzyńską.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: