reklama
reklama

(ZDJĘCIA) W SOSW nr 1 w Kutnie otworzono kolejny projekt KBO

W środę 20 listopada o godz. 10.00 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 im. Marii Konopnickiej przy ul. Przemysłowej 6 odbyło się otwarcie projektu „Indywidualna Stymulacja Słuchu Johansena”, złożonego przez dwie mieszkanki Kutna Aleksandrę Dębską i Małgorzatę Krzymieniewską.

- R E K L A M A -

W uroczystym przekazaniu projektu udział wzięli:Pomysłodawczynie, Zastępca Prezydenta Miasta Kutna Zbigniew Wdowiak, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 Grzegorz Chojnacki, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Gospodarczych Michał Kacprzak, Inspektor Wydziału Kultury Promocji i Rozwoju Miasta oraz Koordynator KBO Liliana Urbańczyk-Wójcik, Inspektor Wydziału Spraw Społecznych i Gospodarczych Monika Mikulska.

Projektu „Indywidualna Stymulacja Słuchu Johansena” zwyciężył głosami mieszkańców Kutna w ubiegłorocznej edycji Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Stymulacja słuchowa skierowana jest do dzieci i młodzieży z zaburzonym przetwarzaniem słuchowym oraz specjalnymi potrzebami terapeutycznym, posiadających opinie lub orzeczenie Poradnik Psychologiczno-Pedagogicznej, zawierające wskazanie do terapii słuchowej.

- R E K L A M A -

W ramach zadania zakupiony został audiometr, który będzie służył do diagnozy w Treningu Słuchowym Johansena (IAS). Indywidualna Stymulacja Słuchu Johansena to metoda wspomagająca. Należy do grupy oddziaływań terapeutycznych, posiada szeroki zakres indywidualizacji i obejmuje różne aspekty stymulacji muzycznej, poprawiając funkcjonowanie uwagi słuchowej dziecka.

reklama

Trening poprzedza szczegółowa diagnoza, postawiona na podstawie:

- R E K L A M A -
  •  wywiadu ogólnego,
  •  badania słuchu (wykonanego za pomocą audiometru),
  •  testów mowy utrudnionej (test dychotyczny),
  •  badania lateralizacji.

Następnie terapeuta wysyła dane z diagnozy do Ośrodka Terapii Johansena. Ośrodek ten przygotowuje indywidualny program nagrań dźwiękowych za płycie CD. Zakup płyty jest jedynym kosztem ponoszonym przez rodzica. Cały cykl obejmuje 4-5 płyt.

Zaletą metody jest też dostępność do diagnozy i badań kontrolnych w miejscu zamieszkania dziecka (rodzic nie musi ponosić kosztów związanych z dojazdem do innego miasta, kosztów kontroli).

Program stymulacji trwa od 6 do 10 miesięcy, a postępy są kontrolowane przez terapeutę co 6-8 tygodni.

Terapia metodą Johansena prowadzona będzie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Kutnie w godzinach pracy szkoły.

Za realizację zadania dopowiedziany był Wydział Spraw Społecznych i Ewidencji Działalności Gospodarczej.

źródło: UM Kutno

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap:

reklama