(ZDJĘCIA/WIDEO) Co z kobietami ciężarnymi i porodami w kutnowskim szpitalu?


Temat związany z sytuacją w kutnowskim szpitalu nie schodzi z ust mieszkańców oraz polityków. Dziś przed gmachem KSS-u odbyła się konferencja prasowa posłanki Agnieszki Hanajczyk, jej asystentki Martyny Stasiak i powiatowego radnego Artura Gieruli.

Podczas konferencji prasowej posłanka poruszyła temat między innymi interpelacji skierowanej do ministra zdrowia odnośnie funkcjonowania oddziałów porodowych w trakcie pandemii COVID-19. A. Hanajczyk poruszyła kwestię porodów i obaw ciężarnych kobiet z powiatu kutnowskiego odnośnie znalezienia opieki medycznej.


Stoimy przed szpitalem covidowym w Kutnie i z tego co słyszymy i czytamy, jest tu ogromny problem dotyczący kobiet ciężarnych, które czekają na poród. Wiemy, że kobiety nie mogą rodzić w tej placówce i są wyznaczone do tego inne szpitale w Łęczycy i Łowiczu. Ale informacje, które do nas docierają są mocno niepokojące, że kobiety czekają tm po kilka godzin, były również sytuacje, że nie zostały przyjęte. Czekamy na stanowczy głos starosty w tej sprawie. Dziś tu właśnie powinien stać starosta i członkowie zarządu, ewentualnie radni, którzy są zobowiązani, by wyjaśnić czy jest problem z kobietami w ciąży, czy nie. Kobieta ciężarna, rodząca zasługuje na szczególną opiekę i podjęcie wszelkich działań, aby jej niepokoje wyciszyć. Można byłoby chociaż uruchomić jakiś telefon z urzędnikiem starostwa, który na bieżąco monitorowałby tę bardzo ważną kwestię. Z tego co wiem, to szpital ma kilkadziesiąt pacjentów covidowych, a inne sale są puste. Możne należałoby się zastanowić, czy nie można by w jakiś sposób przygotować oddziału dla kobiet rodzących – mówiła posłanka Agnieszka Hanajczyk.

– Bardzo dużo kobiet zgłaszało do nas swoje obawy, zaniepokojenie i dlatego apeluję do pana starosty o to, aby wyszedł do tych kobiet i powiedział wprost jakieś konkrety na temat porodu. Pragnę też nadmienić, że członek zarządu, który zajmuje się szpitalem również powinien wyjść do mieszkańców powiatu kutnowskiego i określić dokładnie, co dalej będzie ze szpitalem. Myślę, że pełniąc funkcję starosty trzeba liczyć się z takimi sytuacjami jak jest teraz, trzeba interweniować i podawać konkrety – mówiła z kolei Martyna Stasiak, asystentka posłanki.


– Ze swojej strony mogę powiedzieć: panie starosto, czas minął. Z oświadczenia wojewody można się dowiedzieć, że w uzgodnieniu między wojewodą a starostą nasz kutnowski szpital został przekształcony w placówkę covidową. Z 241 planowanych łóżek mamy zajętych około 75 miejsc. W związku z powyższym wydaje się, że kwestia dotyczy przede wszystkim zapewnienia personelu dla tego szpitala. Przekształcenie w całości tego szpitala może doprowadzić do katastrofy – mówił radny Artur Gierula.

Poniżej zapis wideo z konferencji prasowej:5 KOMENTARZE

  1. Komunikat który wydał starosta to jakiś żart. Dobrze że ktoś poruszył ten temat. Może się wezmą za to żeby jednak oddział położniczy funkcjonował normalnie. Miejsc w Łęczycy i w Łowiczu już praktycznie nie ma i większość kobiet decyduje się dla świętego spokoju rodzic w prywatnym szpitalu itd


Przeczytaj także:


reklama

Ostatnio dodane:

reklama

reklama

reklama

reklama