Wiadomości KutnoKutno(ZDJĘCIA/WIDEO) Historyczna chwila! Umowa na przebudowę centrum Kutna podpisana

(ZDJĘCIA/WIDEO) Historyczna chwila! Umowa na przebudowę centrum Kutna podpisana

W samo południe odbyła się uroczystość oficjalnego podpisania umowy na modernizację Placu Wolności i Rynku Zduńskiego. Generalnym wykonawcą tej największej inwestycji w Kutnie będzie firma Unibep S.A.

- Reklama -

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Mariusz Sikora Przewodniczący Rady Miasta Kutna, radni Rady Miasta, przedstawiciele firmy UNIBEP S.A. – wykonawcy inwestycji, firmy MBI Sp. z o.o. pełniącej nadzór inwestorski oraz projektanci dokumentacji na to zadanie.

- Reklama -

Cieszymy się, że moment podpisania umowy w końcu nadszedł. To największy projekt realizowany przez Miasto Kutno. Kilkanaście dni temu podpisywaliśmy umowę na rewitalizację Pałacu Saskiego, a dziś przyszedł czas na plac Wolności. Wielu powątpiewało, że to się uda. Mówiono „nie dadzą rady”. Ale wszystko skończyło się szczęśliwie i przechodzimy do fazy realizacji – mówił prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński.

Podkreślał, że ta inwestycja jest niezwykle ważna dla naszego miasta. Na zmodernizowanym placu Wolności będą mogły odbywać się przeróżne eventy. Będzie to przestrzeń miejska służąca do wielu spotkań.

- Reklama -

Prezydent Burzyński podziękował wszystkim pracownikom zaangażowanym w realizację tego ważnego projektu. Od momentu przygotowania wniosków aplikacyjnych poprzez weryfikację projektów budowlanych, uzyskiwanie stosownych pozwoleń po opracowanie dokumentacji przetargowych. Podziękowania za pracę przy powyższym projekcie skierował również do Zastępcy Prezydenta Jacka Boczkai.

W krótkiej prezentacji Zastępca Prezydenta Jacek Boczkaja przedstawił historię placu Wolności, funkcje jakie pełnił i jak zmieniał się na przestrzeni minionych lat.

Z kolei prezes Leszek Gołąbiecki przedstawił krótko firmę Unibep, wykonawcę przebudowy Placu Wolności. Spółka ma na swoim koncie realizację wielu inwestycji, których wartość opiewała zarówno na kilkaset milionów , jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podkreślał, że Unibep do każdego przedsięwzięcia podchodzi odpowiedzialnie. Traktuje je bardzo poważnie, aby końcowy efekt był taki, jak zakładano. Mówił również, że w proces modernizacji pl. Wolności będą zaangażowane także lokalne firmy.

Firma Unibep w przyszłym roku będzie obchodzić 70-lecie. To firma z polskim kapitałem. Od 2005 roku jest spółką giełdową. Przychody spółki za rok 2018 były na poziomie prawie 1,7 mld zł. Spółka zatrudnia 1,5 tys. pracowników.

Kulminacyjnym punktem spotkania było podpisanie umowy z wykonawcą zagospodarowania Placu Wolności i Rynku Zduńskiego w Kutnie firmą UNIBEP S.A., którą reprezentował Prezes Leszek Gołąbiecki

W trakcie spotkania Miasto podpisało również umowę na pełnienie nadzoru inwestorskiego, który będzie pełniła firma MBI Sp. z o. o. W imieniu firmy podpis złożył Prezes Mariusz Przybylski.

Na złożony projekt pn. „Rewitalizacja najstarszej historycznej części Kutna” Miasto otrzymało wsparcie unijne w wysokości 18 mln zł w ramach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Umowa o dofinansowanie została podpisana 17 października 2017 roku. Projekt obejmuje modernizację willi dra Troczewskiego, która została zakończona w 2018 roku oraz zagospodarowanie Placu Wolności i Rynku Zduńskiego.

W ramach przeprowadzonego w 2012 roku konkursu wybrana została zwycięska koncepcja urbanistyczno – architektoniczna Placu Wolności i Rynku Zduńskiego w Kutnie. Jej autorem był Robert Charkiewicz Architekt z Warszawy. Prace nad koncepcją kontynuował Zarząd Inwestycji Sp. z o.o., który przygotował ostateczną dokumentację projektową tego zadania.

Miasto rozpoczyna realizację drugiej części projektu unijnego pn. „Rewitalizacja najstarszej historycznej części Kutna”. Koszt prac budowlanych związanych z modernizacją Placu Wolności wyniesie 31 888 000 PLN, natomiast pełnienie nadzoru inwestorskiego 184 500 PLN.

Archiwalne materiały fotograficzne pochodzą ze zbiorów: Muzeum Regionalnego w Kutnie, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie, kolekcje M. Jujki i M. Wójkowskiego.

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: