reklama
reklama

(ZDJĘCIA/WIDEO) Trwają dożynki wojewódzkie, nie brakuje atrakcji i kutnowskich akcentów

Trwają Dożynki Województwa Łódzkiego, które w tym roku obywają się w Uniejowie. Podczas imprezy nie brakuje reprezentantów naszego regionu.

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe polową mszą świętą przy Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Następnie uczestnicy przeszli w kolorowym korowodzie dożynkowym na tereny przy Termach. Tam przekzano dożynkowy chleb, a także prezentowano wieńce. Później głos zabrał między innymi marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

- R E K L A M A -

Musimy pamiętać, że 1/3 mieszkańców województwa to rolnicy, znajduje się tu 240 tysięcy gospodarstw  – powiedział podczas uroczystości marszałek Grzegorz Schreiber. – Województwo Łódzkie nazwałbym polskim ogrodem. Mamy tu gospodarstwa sadownicze, mamy gospodarkę ogrodniczą, jest to kraina ziemniaka, papryki, miodu i mleka. Chcielibyśmy ten ogród wojewódzki dalej budować, żeby żył karmił nas i był dla nas wszystkich wizytówką.
Dziś mamy też okazje spotkać się z ludźmi, których żyjąc  na co dzień w miastach, nie mamy okazji dostrzec – mówię o rolnikach.  Dziś z serca możemy im podziękować za ich trud i pracę.

Po obrzędach dożynkowych nadszedł czas na koncerty. O 16:30 wystąpił Maciej Smoliński, a od 17:20 na scenie prezentują się Siostry Szydłowskie. Przed nami jeszcze Marcin Maciejczak oraz gwiazdy wieczóru – Pectus i Maryla Rodowicz.

- R E K L A M A -

Na terenach przy termach znajduje się wiele stoisk. Dla amatorów regionalnej kuchni zaplanowano konkurs kulinarny na najlepsze ciasto dożynkowe i najlepszą potrawę lokalną. Można zakosztować lokalnych przysmaków.

W Uniejowie jest także silna reprezentacja powiatu kutnowskiego na czele z członkiem zarządu pow. kutnowskiego Tomaszem Walczewskim, przewodniczącym rady powiatu kutnowskiego Markiem Ciąpałą, wójtem gm. Łanięta Tomaszem Szczęsnym, wójtem gm. Dąbrowice Dorotą Dąbrowską oraz reprezentacją gminy Krzyżanów, która przeszła w korowodzie.

https://www.facebook.com/panoramakutna/videos/956150358196552


- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: