reklama

(ZDJĘCIA) Wyjątkowy grecki maraton z udziałem kutnowskich biegaczy

Reprezentanci Kutno Biega 10 listopada pobiegli oryginalną trasą z Marathonu do Aten. Pogoda i podbieg sprawił, że nie było łatwo. Jak mówią, był to duże przeżycie i spotkanie z biegaczami z całego świata.

- R E K L A M A -

Coraz częściej wielu biegaczy wyjeżdża na maratony poza granice naszego kraju. W październiku w Monachium również dwóch biegaczy zdobyło medale na dystansie maratońskim.

Nazwa maraton pochodzi od miejscowości Marathon w Grecji. Według Herodota po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem w 490 p.n.e., armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to, Grecy udali się co sił w nogach do miasta, przybywając praktycznie równocześnie z okrętami perskimi.

- R E K L A M A -

Bieg ten stał się podstawą romantycznych historii, według których posłaniec Filippides pobiegł do Aten, by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków, że płynie ku nim flota perska.
Po przekazaniu tej wiadomości padł martwy.

Michel Bréal, francuski filolog, zainspirowany historią marszu zasugerował by włączono bieg na dystansie odpowiadającym odległości z Marathonu do Aten do programu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach.

- R E K L A M A -

Tak to się zaczęło. Potem coraz więcej państw i miast zaczęło organizować biegi na dystansie maratonu.

źródło: Kutno Biega

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: