reklama
reklama

(ZDJĘCIA) Wyjątkowy konkurs wiedzy historycznej w starostwie. Kto był najlepszy?

11 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kutnie, przy ul. Kościuszki odbył się konkurs wiedzy historycznej pod nazwą „Powiatowy Test Wiedzy o Powstaniu Styczniowym 1863–1864”. Organizatorem konkursu był Powiat Kutnowski, a inicjatorem Marek Drabik – radny Rady Powiatu Kutnowskiego.

- R E K L A M A -

W konkursie wzięły udział trzyosobowe reprezentacje z ośmiu szkół z terenu powiatu kutnowskiego: I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego, II LO im. Jana Kasprowicza, ZS nr 1 im. Stanisława Staszica, ZSZ nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego, ZS nr 3 im. Władysława Grabskiego, ZS nr 4 im. Zygmunta Balickiego, Zespół Szkół w Żychlinie, MOS „Domostwo” w Żychlinie.

Głównym celem konkursu było rozwijanie wiedzy historycznej na temat Powstania Styczniowego i wydarzeń związanych z powstaniem. Konkursowi towarzyszyła wystawa planszowa poświęcona Powstaniu Styczniowemu ze zbiorów Muzeum im. Jerzego Dunin–Borkowskiego w Krośniewicach i Muzeum Regionalnego w Kutnie.

- R E K L A M A -

Drużyny z miejsc I–III otrzymały pamiątkowe grawertony, ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali książki o tematyce historycznej oraz gadżety powiatu kutnowskiego. Najważniejszą nagrodą jest jednak wyjazd wszystkich uczestników do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej i Pałacu Prezydenckiego Prezydenta RP. Nagrody zostały ufundowane przez Referat Promocji i Informacji w Starostwie Powiatowym w Kutnie oraz przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, w imieniu którego nagrody przekazał Robert Baryła – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

I miejsce zajęła drużyna z I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego, drugie miejsce drużyna z II LO im. Jana Kasprowicza, a trzecia lokata przypadła w udziale uczniom z ZS nr 4 im. Zygmunta Balickiego Kutno–Azory. Poziom konkursu był wysoki, a uczniowie wszystkich drużyn wykazali się dużą wiedzą na temat Powstania Styczniowego.

- R E K L A M A -

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Było to powstanie narodowe przeciwko zaborcy rosyjskiemu, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane.

Powiat Kutnowski zaprasza także na uroczystą mszę świętą upamiętniającą 157. rocznicę Powstania Styczniowego, która zostanie odprawiona w dniu 16 lutego o godzinie 17.00 w Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu koło Kutna. Po mszy nastąpi przejście do miejsca upamiętniającego bohaterów Powstania Styczniowego oraz złożenie kwiatów.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: