(ZDJĘCIA) Wyjątkowy trening aktywności dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie „Jesteśmy dla Was” zorganizowało dziś Lokalny Trening Aktywności Motorycznej (MATP) dla osób z Niepełnosprawnością intelektualną.

- R E K L A M A -

Wydarzenie odbywa się w sali gimnastycznej na terenie SOSW nr 1 im. Marii Konopnickiej w Kutnie. Swoją obecnością niepełnosprawnych wsparli m.in. Marek Jędrzejczak – wicestarosta Powiatu Kutnowskiego, a także Paweł Szczepanik – kierownik Biura Sportu i Turystyki UM Kutno.

W treningu aktywności motorycznej udział biorą osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz ze niepełnosprawnościami sprzężonymi np. z dysfunkcją narządów ruchu.

- R E K L A M A -

Program Treningu Aktywności Motorycznej nawiązuje do 7 rodzajów aktywności zgodnie z oficjalnym programem sportowym Olimpiad Specjalnych. Jest to program rehabilitacyjno-treningowy dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą brać udziału w zawodach oficjalnych dyscyplin sportowych Olimpiad Specjalnych.

W odróżnieniu od dyscyplin sportowych, w programie nie występuje element współzawodnictwa pomiędzy uczestnikami oraz ścisłego przestrzegania przepisów i zasad. Terapeuta dostosowuje przepisy MATP do poziomu sprawności zawodników, tak by mogli oni zademonstrować swoje maksymalne możliwości ruchowe. Zawodnicy korzystają z fizycznej pomocy terapeuty oraz z zaadaptowanego do ich potrzeb sprzętu.

- R E K L A M A -

Przykłady konkurencji to: rzut piłeczką palantową, skok w dal z miejsca, chód z asystą, pełzanie, czołganie, przechodzenie przez tunel, pokonywanie ławeczko gimnastycznej, toczenie piłki, rzut i chwyt piłki, zbieranie przedmiotów, strzał na bramkę, nakładanie kółek na stojak, pokonywanie przeszkód, skoki z wykorzystaniem odskoczni, slalom na 5 m. W programie zaplanowanych jest przeprowadzenie aż 25 konkurencji.

Celem sportowych zmagań jest popularyzowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych intelektualną lub ze sprężoną niepełnosprawnością, zachęcenie do aktywności fizycznej uczestników, wykonywanie przez nich ćwiczeń i zadań ruchowych na miarę możliwości. Udział w takiej formie aktywności jest dla nich okazją wykazania się odwagą, odczuwaniem radości, dzielenia się emocjami z innymi zawodnikami oraz opiekunami.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: