(ZDJĘCIA) XIV Festiwal Złoty Środek Poezji za nami!

Koncerty Voo Voo i Pablopavo, spotkania poetyckie z Marcinem Świetlickim, Genowefą Jakubowską-Fijałkowską oraz z laureatami konkursu na najlepszy debiutancki tom poetycki 2017 roku, spektakl „Wąwóz snów” odbywający się w zupełnej ciemności czy warsztaty poetyckie dla młodzieży „Awangarda, czyli wieczne eksperymentowanie” – to tylko kilka wydarzeń, jakie odbyły się w ramach XIV Festiwalu Złoty Środek Poezji.

Złoty Środek Poezji to festiwal poetycki, z kilkunastoletnią tradycją. Jego pierwsza edycja odbyła się w Kutnie w 2005 roku, z inicjatywy Artura Fryza, a wszystkie kolejne wytrwale zapewniały sobie miejsce pośród najlepszych festiwali poetyckich w kraju.

- R E K L A M A -

Tegoroczny ZŚP został zainaugurowany w Kutnowskim Domu Kultury, koncertem legendy polskiego rocka, zespołu Voo Voo, który zagrał dla nas przede wszystkim materiał ze swojej najnowszej płyty „7”. Drugim koncertem, jaki odbył się w ramach festiwalu, był występ Pablopavo – mistrza tekstowo-muzycznej bezpretensjonalności oraz długich i skomplikowanych partii wokalnych opartych na freestyle’u oraz towarzyszącego mu zespołu Ludziki. Pablopavo (Paweł Sołtys) to Laureat Paszportu Polityki w roku 2014 w kategorii Muzyka popularna. W roku 2017 nominowany do tej samej nagrody, w kategorii Literatura za zbiór opowiadań „Mikrotyki”.

- R E K L A M A -

W ramach festiwalu odbyły się też trzy spotkania poetyckie. W CTMiT gościliśmy poetkę z Mikołowa Genowefę Jakubowską-Fijałkowską, której tom „Paraliż przysenny” znalazł się w ścisłej czołówce książek nominowanych do nagrody Nike 2017. Genowefa Jakubowska-Fijałkowska gościła już w Kutnie, w 2010 roku. Efektem tego pobytu jest kilka wierszy z motywem kutnowskim. Spotkanie z poetką poprowadzi Grażyna Baranowska.

Kolejnymi gośćmi festiwalu byli Marcin Świetlicki, jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych i Rafał Księżyk, mistrz wywiadu rzeki, autorzy książki „Nieprzysiadalność. Marcin Świetlicki-Autobiografia”. Z reguły nieskory do zwierzeń i pilnie strzegący granicy prywatności, w tej książce Świetlicki opowiada zaskakująco otwarcie o swoim życiu. W jego opowieściach pojawiają się między innymi najważniejsi twórcy pokolenia „brulionu”, muzycy zespołu Świetliki, dziennikarze i redaktorzy „Tygodnika Powszechnego”, malarze Grupy Ładnie, legendarne postacie sceny muzycznej, artyści z którymi na przestrzeni lat przyjaźnił się, wadził, współpracował. Niezwykły zmysł obserwacji oraz ironiczne spojrzenie pozwalają Świetlickiemu tworzyć żywe i kapitalnie uchwycone portrety indywidualne i środowiskowe. Wyłania się z tego odmalowany z odrębnej perspektywy zapis przemian Polski ostatnich czterdziestu lat. Spotkanie poprowadziła Ola Kołodziejek.

- R E K L A M A -

Ostatniego dnia festiwalu odbyło spotkanie z laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy 2017 roku. Tak jak w ubiegłym roku, poprowadził je prof. Piotr Śliwiński.

źródło: KDK, fot. Adam Pietrusiak

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: