reklama
reklama

(ZDJĘCIA) Żołnierze z Kutna i regionu też walczą z koronawirusem

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej aktywnie wspierają służby i instytucje zaangażowane w działania związane z epidemią COVID-19.

- R E K L A M A -

Prawie 2 tyś. żołnierzy OT i wiele jednostek sprzętu: samochody, ciężarówki, agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe, quady i inne. Osiem dni od wykrycia pierwszego zakażenia WOT zmienił tryb działania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Również 9 Łódzka Brygada OT wstrzymała szkolenie nowych żołnierzy i zmieniła formę pełnienia szkoleń rotacyjnych. Podniesiono gotowość całej formacji – każdy żołnierz może się spodziewać, że zostanie wezwany, by w ciągu 12 godzin był gotowy do wykonywania wszystkich zadań. Powoływani żołnierze są poddawani ankiecie zdrowotnej – czy nie mieli już do czynienia z koronawirusem.

I tak, łódzcy Terytorialsi wspierają Straż Graniczną na Lotnisku Łódź – Lublinek. Wyznaczony koordynator pozostaje w kontakcie z Miejskimi i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej na terenie naszego województwa.

- R E K L A M A -

Aktywnie wspierają kombatantów, z którymi pozostają w stałym kontakcie telefonicznym w zakresie stanu zdrowia i ich potrzeb – do tej pory udzielono pomocy w postaci zakupów najpotrzebniejszych produktów dwojgu spośród nich.

Wyznaczeni łącznicy – żołnierze OT pozostają w kontakcie z Powiatowymi Centrami Zarządzania Kryzysowego na terenie woj. łódzkiego do koordynacji działań w walce z COVID-19.

- R E K L A M A -

Kilkudziesięciu naszych żołnierzy wspiera w obszarze przygranicznym 13 Śląską oraz 16 Dolnośląską Brygadę Obrony Terytorialnej i Straż Graniczną.

WOT nieustannie pozostaje w kontakcie z Łódzkim Urzędem Wojewódzkim, m.in. we współpracy z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego wspiera mieszkańców łódzkiego, dostarczając żywność dla osób objętych kwarantanną (do tej pory udzielono wsparcia 20 osobom). Równocześnie na rzecz ŁUW łącznicy dostarczają decyzje wyznaczonym osobom z personelu medycznego.


Zgodnie z zapowiedzią Dowódcy WOT gen. dyw. Wiesława Kukuły – Wsparcie bezpośrednie dla społeczności lokalnych, to wsparcie psychologiczne dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem. Realizowane będzie w formie bezpłatnej za pośrednictwem komunikatorów, mediów społecznościowych oraz telefonów, dlatego też skierowano psychologów pracujących w 9ŁBOT do realizacji tego typu działań.

Jak mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk – Oficer Prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej – Nasze motto brzmi: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, dlatego działamy na rzecz mieszkańców naszego Stałego Rejonu Odpowiedzialności, czyli na terenie województwa łódzkiego. Wykonujemy zadania zgodnie z sytuacją, która jest dynamiczna, bo to po prostu nasz obowiązek.

ZOBACZ GALERIĘ:- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: