Zlikwidują bibliotekę w Kutnie? Władze województwa odnoszą się do „zafałszowanych informacji”

Ogromne kontrowersje wzbudzają plany Urzędu Marszałkowskiego dotyczące bibliotek w naszym województwie. W sieci pojawiła się petycja związana bibliotekami w regionie, a głos w sprawie zabrały władze województwa.

Od 1 września b. r. Biblioteka Pedagogiczna w Kutnie może zniknąć z mapy powiatu kutnowskiego! Urząd Marszałkowski w Łodzi zamierza zlikwidować wszystkie filie w województwie łódzkim (18!). Po ponad 60 latach pracy na rzecz środowiska przyjdzie nam się pożegnać. Pracownicy biblioteki wraz ze zbulwersowanymi tym faktem użytkownikami rozpoczęli walkę – mówi Agnieszka Mikołajczyk, kierownik filii w Kutnie.

- R E K L A M A -

Petycja dotycząca sprzeciwu związanego z możliwą likwidacją biblioteki znajduje się tutaj: https://www.petycjeonline.com/petycja_przeciwko_likwidacji_filii_bibliotek_pedagogicznych_wojewodztwa_odzkiego#form

Bardzo liczymy na wsparcie lokalnych mediów. Trudno nam uwierzyć, by tak pochopnie można było zlikwidować bibliotekę która działa ponad 60 lat, z której korzystało kilka pokoleń uczących się studentów, nauczycieli, rodziców chcących świadomie wychowywać swoje dzieci. Bibliotekę, która rocznie organizuje ponad 100 zajęć dla uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych, prowadzi szkolenia dla nauczycieli, prelekcje dla rodziców, organizuje po kilkanaście akcji promujących czytelnictwo, współpracując z większością szkół powiatowych i instytucji działających na rzecz edukacji – komentuje A. Mikołajczyk.

- R E K L A M A -

W sprawie, która wzbudza kontrowersje w całym województwie, głos zabrał już między innymi wicemarszałek Zbigniew Ziemba, który tłumaczy, jaka przyszłość czeka biblioteki w Łódzkiem.

Optymalizujemy prace bibliotek publicznych – mówił na konferencji prasowej zorganizowanej w formie on–line wicemarszałek Zbigniew Ziemba. Staną m.in. książkomaty, uruchomiona zostanie usługa „książka na telefon”, rozszerzony będzie dostęp do platform on–line. – Zależy nam na maksymalnym zwiększeniu dostępności księgozbiorów dla czytelników – dodaje wicemarszałek Ziemba.

- R E K L A M A -

Jak czytamy na oficjalnej stronie województwa łódzkiego, konferencja została zorganizowana po pojawieniu się w mediach społecznościowych zafałszowanych informacji o likwidacji filii bibliotek pedagogicznych. Tymczasem przedstawiciel zarządu województwa zapewnia, że żaden pracownik nie straci pracy. – Każdy pracownik pozostanie zatrudniony przez tego samego dyrektora biblioteki, który teraz go zatrudnia – uspokaja Zbigniew Ziemba.

Wicemarszałek Zbigniew Ziemba. (fot. Piotr Wajman / lodzkie.pl)

Wicemarszałek przypomniał, że biblioteki pedagogiczne funkcjonują w kształcie ustalonym w latach 70. ubiegłego wieku. – Naszym zadaniem jest nie tylko prowadzić je w jak najdoskonalszej formie, ale też optymalizować pracę tych instytucji – mówi.

Jednym z rozwiązań będzie pojawienie się książkomatów. W urządzeniu będzie można przejrzeć zbiory biblioteki, zamówić wybrane tytuły i odebrać zamówioną książkę.

Druga nowa forma działania to „książka na telefon”. Po zamówieniu książki w szkole, zostanie ona dowieziona nauczycielowi.

Wicemarszałek dodał, że rozwój nowych technologii daje też możliwość dostępu do platformy zasobów edukacyjnych IBUK Libra. – W przyszłości będzie można też korzystać z usług platformy, którą zamówimy. Będzie to platforma Legimi, która daje możliwość korzystania z e–booków – dodaje Zbigniew Ziemba.

Jako powód reorganizacji bibliotek, wicemarszałek Ziemba oprócz optymalizacji działania, podaje skomplikowane kwestie lokalowe. – Wśród 18 filii tylko 8 funkcjonuje w budynkach będących własnością Województwa Łódzkiego. Pozostałe działają w wynajmowanych pomieszczeniach. I na przykład w Zduńskiej Woli samorząd powiatu będący właścicielem nieruchomości, w której jest biblioteka, oczekuje że do końca czerwca opuścimy budynek. Podobna sytuacja jest w Opocznie – dodaje przedstawiciel Zarządu Województwa.

W Pabianicach natomiast budynek wymaga remontu – gruntownego i bardzo kosztownego.

Wicemarszałek wyliczył, że łączny koszt funkcjonowania bibliotek pedagogicznych to 9,9 mln zł, a koszt filii – ponad 3 mln zł. – I te filie w większości pracują w godzinach od 9 do 15. Po wprowadzeniu książkomatów będą w zasadzie całodobowe – wyjaśniał wicemarszałek, który zwrócił też uwagę, że zwiększony dostęp otrzymają również osoby niepełnosprawne. Teraz w siedzibach bibliotek czekają na nie często problemy architektoniczne.

Źródło: własne / lodzkie.pl; fot. Piotr Wajman

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: