Złóż projekt do Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023!

Bezpłatne zajęcia taneczno-sportowe, skwer otoczony zielenią, nowe ławki, odnowienie placu zabaw, a może coś zupełnie innego, co świta Ci w głowie! Od 11 kwietnia ruszył nabór pomysłów na to, jak sprawić, by w Kutnie było jeszcze ładniej, bezpieczniej i ciekawiej. W tegorocznej edycji Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy i mieszkanki mają do wydania na swoje pomysły 1 100 000 złotych!

- R E K L A M A -

Kutnowski Budżet Obywatelski to proces, w którym mieszkanki i mieszkańcy podejmują bezpośrednie decyzje o tym, jak zmienia się Kutno. Najpierw wymyślają i zgłaszają projekty, które mogą poprawić jakość życia w mieście, a następnie przesądzają w głosowaniu, które z nich trafią do realizacji.

– Przez ostatnie lata kutnianie pokazali, że chętnie angażują się we współtworzenie miejsca, w którym żyją. To dzięki aktywności mieszkańców ten proces konsultacyjny ma sens. Rozpoczęła się właśnie 9. edycja Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. To dobry moment na to, by rozejrzeć się w swojej okolicy i zobaczyć, ile udało się nam razem zrobić i co można jeszcze ciekawego stworzyć lub zorganizować. Jestem przekonana, że mieszkańcy i mieszkanki mają jeszcze sporo pomysłów i nie mogę się doczekać, by je poznać. Zachęcam do złożenia wniosku w Kutnowskim Budżecie Obywatelskim. Na Państwa pomysły czekamy do 07 maja – mówi Daria Byczek, koordynatorka KBO.

- R E K L A M A -

– Dotąd – od pierwszej edycji w 2014 roku – do realizacji wyłoniono 125 projektów. Pomyślnie sfinalizowanych jest 112 projektów, te, które zwyciężyły w zeszłym roku, będą realizowane bieżącym roku budżetowym. Kutnowski samorząd na realizację wszystkich pomysłów mieszkańców przeznaczył ponad 8 mln zł. Dzięki tym funduszom i dzięki zaangażowaniu mieszkańców, wszyscy możemy korzystać z powstałych, na niemal każdym osiedlu, inwestycji: placów zabaw, terenów rekreacyjnych i sportowych oraz zieleni. Najbardziej cieszą jednak projekty społeczne, kulturalne i edukacyjne, które wzmacniają relacje między mieszkańcami Kutna. To jest nasz wspólny sukces, dziękuję mieszkańcom za obywatelską aktywność i nowe pomysły na Kutno – mówi Michał Adamski, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta.

Tegoroczny Kutnowski Budżet Obywatelski to kolejny ponad 1 mln złotych.  Środki te są podzielone na trzy pule: 450 000 zł dla projektów dużych, 200 000 zł dla projektów małych oraz 450 000 zł dla projektów zielonych. W ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego mogą być zgłaszane pomysły np. na: budowę, modernizację lub remont elementów infrastruktury miejskiej; działania mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców; zadania z zakresu ochrony środowiska, ekologii, czystości powietrza, nasadzeń róż i pozostałej roślinności oraz zwierząt; wydarzenia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

- R E K L A M A -

Jak zgłosić projekt?

Zgłoszenie projektu do Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę kutno.budzet-obywatelski.org założyć konto i kliknąć w miejsce oznaczone „Dodaj projekt”. Strona została przygotowana w taki sposób, by proces składania projektu był łatwy i intuicyjny. Projektodawca – co jest nowością w tegorocznej edycji – może zgłosić jeden projekt do Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Należy zatem zdecydować się na jedną kategorię projektu (mały, duży lub zielony), opisać swój pomysł, podać jego lokalizację i kosztorys. Można dodać załączniki w postaci zdjęć/grafik/rysunków obrazujące zgłaszany pomysł. W razie konieczności, należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego, jeśli projektodawca ma mniej niż 18 lat lub zgodę zarządcy nieruchomości/terenu, na którym ma być realizowany projekt, jeśli zarządcą nie jest Miasto Kutno. Kiedy projekt został zgłoszony, koniecznie trzeba się nim pochwalić rodzinie, znajomym i innym mieszkańcom by zdobyć co najmniej 30 podpisów poparcia dla swojego pomysłu. 

Jak będzie przebiegać 9. edycja Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego? Oto harmonogram:

  • 11 kwietnia – 07 maja: etap zgłaszania projektów na stronie: kutno.budzet-obywatelski.org
  • do 21 lipca: etap weryfikacji projektów pod kątem formalnym, merytorycznym i prawnym
  • po ogłoszeniu ostatecznej listy pozytywnie zweryfikowanych projektów, do 10 września będzie trwać promocja projektów przez projektodawców
  • 04 – 10 września: mieszkańcy będą głosować na projekty (planowane plenerowe stoisko do głosowania w trakcie Święta Róży)
  • do 10 października – ogłoszenie wyników głosowania  

Jeśli chcesz zgłosić projekt, ale potrzebujesz pomocy, masz pytania bądź wątpliwości?
Skontaktuj się z koordynatorką Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego: d.byczek@um.kutno.pllub zadzwoń do Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta: tel. 24 253 11 23, 24 253 12 19, 24 253 12 51. Wszystkie niezbędne i szczegółowe informacje znajdziesz również na stronie Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego w zakładkach: „Budżet krok po kroku” (https://kutno.budzet-obywatelski.org/wszystko-o-budzecie/budzet-krok-po-kroku,31), „Zasady ogólne” (https://kutno.budzet-obywatelski.org/wszystko-o-budzecie/zasady-ogolne,30) oraz „Zgłaszanie projektów” (https://kutno.budzet-obywatelski.org/wszystko-o-budzecie/zglaszanie-projektow,33 ).

Nie wahaj się i zgłoś swój projekt już dziś!

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: