Znaczna liczba śniętych ryb w rzece w naszym regionie. Zwołano sztab kryzysowy

Sztab kryzysowy zwołany przez wojewodę łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego ma zająć się sytuacją na rzece Ner, gdzie na pograniczu powiatów łęczyckiego i poddębickiego znaleziono „znaczną liczbę śniętych ryb”.

- R E K L A M A -

Cały kraj żyje sytuacją dotyczącą zanieczyszczonej nieznanymi chemikaliami rzeki Odry. Wyłowiono stamtąd tony śniętych ryb. Tymczasem śnięte ryby zaobserwowane także w naszym regionie.

Bezzwłocznie po otrzymaniu pierwszych informacji o pojawieniu się śniętych ryb na rzece Ner(prawobrzeżny dopływ Warty) na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o zwołaniu posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po pierwszej w nocy Państwowa Straż Pożarna i Policja dokonywały inspekcji stanu rzeki na całej długości.

- R E K L A M A -
W związku z sytuacją w rzece Ner zwołano sztab kryzysowy. Dziś odbyła się konferencja prasowa (fot. ŁUW)

– Na podstawie wspólnych ustaleń przekazujemy rekomendacje o nie kąpaniu się w rzece Ner, o nie wypasaniu i nie pojeniu w niej bydła, a także rekomendujemy, by w ogóle do rzeki się nie zbliżać. Pragnę zaznaczyć, że są to jedynie rekomendacje, więc proszę wziąć pod uwagę, że nie ma powodów do paniki, ponieważ nie jesteśmy jeszcze w posiadaniu szczegółowych wyników badań oraz innych wiążących informacji, które wskazywałby, że rzeka jest zanieczyszczona. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podjęliśmy stosowne działania i decyzje o charakterze prewencyjnym – podkreślił dziś na konferencji prasowej Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński.

Powyższe rekomendacje zostaną zaktualizowane niezwłocznie po otrzymaniu oficjalnych wyników badań próbek (wtorek/środa).

- R E K L A M A -

– Na ten moment, oczekując na wyniki badań, chcąc wzmocnić charakter ostrzegawczy, podjąłem decyzję, że od dnia jutrzejszego(14.08) do końca miesiąca wprowadzam na terenie powiatów poddębickiego i łęczyckiego zakaz połowów na rzece Ner – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber.

Zaznaczony rejon, gdzie znaleziono śnięte ryby (fot. ŁUW)

Aktualny stan sytuacji:

  • Podniesiony został stan gotowości służb sanitarno-epidemiologicznych, zwłaszcza na terenie pow. poddębickiego i łęczyckiego,
  • Pobrane zostały próbki śniętych ryb do badań przez Powiatowego Lekarza Weterynarii,
  • Komenda Wojewódzka Policji prowadzi stały monitoring rzeki w przy użyciu spektrometru,
  • Prowadzone są działania pod kątem bezpieczeństwa kąpielisk oraz wody do spożycia,
  • Państwowa Straż Pożarna, a także lokalne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zostały zobowiązana do pomocy przy odławianiu śniętych ryb. Funkcjonariusze PSP i OSP zostali wyposażenie w odpowiedni sprzęt do w.w. czynności.

– Podkreślamy raz jeszcze, że nie ma powodów do paniki, a sytuacja jest pod stałą kontrolą służb – informują przedstawiciele Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

(źródło: Łódzki Urząd Wojewódzki)

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: