reklama
reklama

ZUS: Ponad 84 tys. wniosków o 500 plus w naszym województwie

Od lutego rodzice mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. W województwie łódzkim do 10 lutego złożono 6,1 tys. wniosków na stary okres świadczeniowy (do końca maja br.) oraz 78,2 tys. wniosków o świadczenie na nowy okres rozpoczynający się w czerwcu br.

- R E K L A M A -

Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmuje obsługę programu „Rodzina 500 plus”. W styczniu przyjmowane były tylko wnioski na nowonarodzone dzieci, na które nie były wcześniej składane wnioski do urzędów gmin. Od lutego przyjmujemy nadal wnioski na nowonarodzone dzieci dotyczące starego okresu (czyli do końca maja br.), ale także przyjmujemy wnioski na nowy okres świadczeniowy (od 1 czerwca br. do 31 maja 2023 r.) od rodziców, którzy pobierają to świadczenie obecnie od organów samorządowych i chcą je kontynuować w nowym okresie świadczeniowym – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Należy zaznaczyć, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r. W tej sytuacji jeśli środki z programu wypłaca już gmina to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres. Gmina nadal będzie wypłacać świadczenie do 31 maja 2022 r.

- R E K L A M A -

To bardzo ważna informacja dla rodziców i opiekunów. Widzimy, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. W sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice pobierają już 500 plus z gmin.

Należy zwrócić uwagę, że rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

- R E K L A M A -

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: