Każdy z nas marzy o miłości aż do grobowej deski – nie każdemu jednak łatwo przychodzi znalezienie “tego jedynego” czy “tej jedynej”, z którym mogliby stworzyć szczęśliwy związek. To nie tylko bowiem kwestia szczęścia, ale też podejmowania właściwych decyzji, emocjonalnej świadomości i zdolności do nawiązywania zdrowych więzi (zarówno z innymi, jak i z samym sobą). Jak zatem skutecznie do tego podejść i znaleźć odpowiednią osobę?
Cechy zdrowego emocjonalnie partnera
By związek był udany, obydwie strony muszą posiadać cechy, które umożliwią jego stworzenie. Zdrowy emocjonalnie partner powinien przede wszystkim:
- Być lojalny – nie tylko wobec drugiej połówki, lecz także innych bliskich osób oraz swoich wartości.
- Potrafić zaufać – brak zaufania i nadmierna podejrzliwość bardzo szybko burzą spokój w relacji, a tym samym jej fundamenty.
- Wspierać – nie tylko na co dzień, lecz przede wszystkim w trudnych chwilach – przy chorobie, stracie, życiowych niepowodzeniach.
- Być otwarty – czyli szczerze komunikować swoje emocje i poglądy, a także przyjmować perspektywę i odczucia drugiej strony.
- Szanować – dobry partner powinien nie tylko dobrze mówić o swojej drugiej połówce, lecz także z szacunkiem podchodzić do jej rodziny, pracy czy pasji.
- Potrafić wybaczać – umiejętność przebaczenia jest kluczowa; pozwala unikać długotrwałych konfliktów i budować silniejszą więź opartą na wzajemnym zrozumieniu.
Dlaczego ciągle “źle trafiam”?
Psychologowie Pleso zaznaczają, że często powtarzające się nieudane relacje lub trafianie na “nieodpowiednie” osoby wynika z niektórych barier emocjonalnych i psychologicznych, a także wzorców myślowych, które mogą sprawiać, że nawiązywanie i utrzymywanie relacji staje się trudne. Oto kilka najczęstszych czynników, które na to wpływają:
- Historia rodzinna -relacje, jakie obserwujemy w dzieciństwie, często kształtują nasze podejście do związków. Osoby wychowane w dysfunkcyjnych rodzinach mogą nieświadomie unikać bliskości lub obawiać się zależności emocjonalnej i tym samym wybierać osoby, które wpasowują się w podobny model relacji.
- Przeszłe traumy – negatywne doświadczenia w relacjach z innymi prowadzą do tworzenia barier ochronnych, które utrudniają otwarcie się na nowe osoby. Strach przed ponownym zranieniem często skutkuje nieufnością i trudnościami w budowaniu więzi lub – jako że nasz układ nerwowy ma tendencję do preferowania znanych, choć niekorzystnych schematów – tworzeniem kolejnych niezdrowych związków.
- Zniekształcone schematy myślenia – czasami nasze przekonania o związkach są nieświadomie ukształtowane przez wcześniejsze doświadczenia lub otoczenie. Czarnowidztwo, skłonność do przesadnego uogólniania czy myślenie w kategoriach „wszystko albo nic” mogą prowadzić do błędnej interpretacji intencji drugiej osoby i generowania niepotrzebnych konfliktów. To także świetne podłoże dla nierealistycznych standardów (w kwestii urody czy zachowania), utrudniających poszukiwania partnera.
Jak znaleźć właściwego partnera?
Choć nie ma na to jednej, sprawdzonej recepty, to warto trzymać się paru podstawowych zasad, które mogą pomóc w odnalezieniu odpowiedniej osoby i zbudowaniu z nią trwałej więzi:
Zastanów się, czego chcesz i oczekujesz
Wypisz wszystkie cechy, które są według Ciebie niezbędne do zbudowania relacji z drugą osobą, wady, których nie tolerujesz oraz takie, na które możesz przymknąć oko. To pozwoli Ci na bardziej świadomy proces poszukiwań.
Nie spiesz się
Staraj się nie ulegać społecznej presji i szukać kogoś na siłę, zwłaszcza jeśli nie czujesz się gotowy na stworzenie poważnej relacji. Pamiętaj też, że zdrowe związki nie rodzą się z dnia na dzień – kluczowe jest, by dać sobie i drugiej stronie czas na lepsze poznanie siebie oraz naturalny rozwój uczuć.
Podejmuj świadome wybory
Często wpadamy w pułapkę własnych, niezdrowych schematów i podążamy za tym, co już nam znane – a co niekoniecznie nam służy – lub szukamy kogoś, by tylko wypełnić emocjonalną pustkę. Zanim zaangażujesz się w związek, postaraj się więc zastanowić, czego oczekujesz od danej relacji i czy wybrana osoba rzeczywiście wpisuje się w Twoje wartości.
Otwórz się na rozmowę
Szczera komunikacja to podstawa każdej relacji. Dlatego też warto już od samego początku otwarcie mówić o swoich potrzebach, granicach i oczekiwaniach, by uniknąć późniejszego rozczarowania. Nie zapominaj, że oznacza to także gotowość do wysłuchania drugiej strony i przyjęcia jej perspektywy.
materiał partnera