Wiadomości KutnoKutnoMinisterstwo i PKP odpowiadają w sprawie trudnej sytuacji lokatorów na Kochanowskiego

Ministerstwo i PKP odpowiadają w sprawie trudnej sytuacji lokatorów na Kochanowskiego

Czy mieszkańcy kolejowego bloku przy ul. Kochanowskiego doczekają się remontu? Ministerstwo Aktywów Państwowych odpowiedziało na interpelację posła Dariusza Jońskiego w sprawie trudnej sytuacji lokatorów.

- Reklama -

W połowie sierpnia Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej, w sprawie sprawy mieszkańców bloku przy ul. Kochanowskiego zwrócił się do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

- Reklama -

– W związku z dramatycznym apelem mieszkańców bloku przy ulicy Kochanowskiego 20 w Kutnie, którego Zarządcą i właścicielem są Polskie Linie Kolejowe S.A. chciałbym przedstawić w ich imieniu obawy wynikające ze stanu technicznego budynku. Z posiadanych przeze mnie informacji, jakie uzyskałem od mieszkańców, podczas opadów deszczu nagminnie zalewane są kolejne piętra budynku, piwnice gniją, na zewnątrz bloku między kondygnacjami występują duże szpary, a z balkonów odpadają kawałki betonu – mówi Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Jak mówi, zgłaszane pisemnie usterki przez lokatorów posesji do PLK nie są naprawiane w sposób trwały, a jedynie tuszują poważne problemy techniczne. Mieszkańcy zwracają również uwagę na bardzo wysokie koszty ogrzewania bloku, w którym zamieszkują. Joński podkreśla, że budynek przez 30 lat nie został ocieplony, nie posiada dobrej drogi bezpieczeństwa, co powoduje poważne utrudnienie dla straży pożarnej w przypadku konieczności udzielenia pomocy mieszkańcom w sytuacji wystąpienia zdarzeń losowych.

- Reklama -

Parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej zwrócił się do Jacka Sasina, wicepremiera Aktywów Państwowych z serią pytań. Teraz otrzymał odpowiedź z ministerstwa.

Ministerstwo odpowiada ws. lokatorów z Kochanowskiego

Jak informuje Maciej Małecki, sekretarz w Ministerstwie Aktywów Państwowych, właścicielem budynku jest spółka Polskie Koleje Państwowe S.A. W dniu 31 sierpnia 2022 r. Minister Infrastruktury przekazał interpelację Pana Posła Ministrowi Aktywów Państwowych, wg właściwości.

Z uwagi na fakt, że uprawnienia z akcji należących do Skarbu Państwa w PKP S.A. wykonuje Minister Aktywów Państwowych, Ministerstwo zwróciło się do Spółki z prośbą o przekazanie informacji w przedmiotowej sprawie.

W przesłanej korespondencji PKP S.A., jako właściciel budynku, stwierdza, że wykonuje obowiązki wynikające z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w szczególności przeprowadza przeglądy obiektu, zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane.

Zgodnie z protokołem okresowej rocznej kontroli stanu technicznego i przydatności do użytkowania nr 9/017/01013/110-1R-2021 przedmiotowy budynek znajduje się w stanie technicznym średnim oraz posiada pełną przydatność do użytkowania. Budynek posiada swobodny dojazd od ul. Kochanowskiego, który spełnia wymogi drogi ewakuacyjnej.

PKP wydały pół miliona złotych na remonty

Odnosząc się do pytań Pana Posła, Spółka informuje, że przedmiotowy budynek ogrzewany jest energią cieplną, nabywaną od spółki ECO Kutno sp. z o.o.

– Jednocześnie Spółka zapewnia, że wszelkie otrzymywane zgłoszenia dotyczące stanu obiektu są niezwłocznie sprawdzane. Zarządca budynku na bieżąco podejmuje działania w celu wyeliminowania pojawiających się nieprawidłowości, m.in. w sierpniu bieżącego roku, po ustaniu niekorzystnych warunków pogodowych, zostały uszczelnione połączenia pomiędzy płytami prefabrykowanymi, z których zbudowany jest ww. budynek – informuje Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

PKP S.A. informuje ponadto, że w ostatnich pięciu latach wydała na remonty i usprawnienia opisywanego budynku mieszkalnego około 500 tysięcy złotych. W ramach tych prac został przeprowadzony m.in. remont dachu budynku, a także wymieniono instalację wody zimnej i ciepłej, liczniki oraz piony kanalizacyjne na poziomie piwnic.

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: