Młodzi Demokraci i Koalicja Obywatelska domagają się zdecydowanych działań ws. przedsiębiorców z Kutna

Młodzi Demokraci i Koalicja Obywatelska skierowali dziś pismo do prezydenta Kutna Zbigniewa Burzyńskiego, w którym domagają się większego wsparcia dla kutnowskich przedsiębiorców dotkniętych sytuacją związaną z koronawirusem. Jakie proponują rozwiązania?

- R E K L A M A -

Niedawno informowaliśmy o liście otwartym prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego do mieszkańców, w którym znalazły się między innymi zapowiedzi umorzeń dla przedsiębiorców w związku z trudną sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa.

Zapowiedzi nie znalazły uznania w oczach przedstawicieli Młodych Demokratów i Koalicji Obywatelskiej. W ich imieniu pismo do prezydenta Burzyńskiego skierował dziś Patryk Barański, przewodniczący MD.

- R E K L A M A -

Oto pełna treść pisma:

„Szanowny Panie Prezydencie, w związku z niewystarczającymi i nieodpowiedzialnymi działaniami rządu w związanymi z wprowadzaniem „pakietu antykryzysowego”, który polega na działaniach głównie pozorowanych, które nie uchronią wielu firm przed upadkiem, a jedynie przedłużą ich agonię, proszę Pana Prezydenta o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz kutnowskich firm oraz osób prywatnych.

- R E K L A M A -

Z doniesień medialnych dowiedziałem się, że będzie istniała możliwość odroczenia lub rozłożenia na raty podatków od nieruchomości i środków transportu, a także odpłatności za wynajem miejskich lokali usługowych. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza Pan również możliwość całkowitego umorzenia powyższych podatków i czynszów. Bardzo dziękuję, że wyszedł Pan z taką inicjatywą do przedsiębiorców, ale obawiam się, że takie działania będą również niewystarczające jak działania rządu.

W związku z powyższym mam uzasadnione obawy co do uznaniowości umarzania powyższych podatków i opłat. Niestety może to doprowadzić do sytuacji, że firmie w mniejszej potrzebie zostanie podatek umorzony podczas gdy firmie mającej większe kłopoty finansowe podatek nie zostanie umorzony. Wiadomo bowiem jak bywa z kwestią uznaniową, w której urzędnik może podejmować decyzję o umorzeniu bo na przykład zna danego przedsiębiorcę, a innemu nie umorzy bo go nie zna lub ma do niego osobistą niechęć.

W związku z powyższym proszę o umorzenie podatku od nieruchomości i środków transportu wszystkim przedsiębiorcom z terenu miasta Kutna. Proszę również o umorzenie opłat za wynajem od miasta lokali usługowych. Jeśli powyższe działania nie będą możliwe to proszę o wprowadzenie obiektywnych kryteriów jakie będą musieli spełnić przedsiębiorcy żeby zostać zwolnionym z powyższych podatków i opłat, tak, żeby wykluczyć urzędniczą „uznaniowość”, która zapewne w mieście tej wielkości nie pozostanie obiektywna.

Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę na fakt, że wiele osób które nie prowadzą działalności gospodarczej również odczują finansowo skutki kryzysu spowodowanego pandemią. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele i zapewne zdaje sobie Pan z tego sprawę. Dlatego proszę o zwolnienie z podatku od nieruchomości na rok czasu wszystkich mieszkańców Kutna lub jeśli nie będzie to możliwe to zwolnić najbardziej poszkodowaną część mieszkańców w oparciu o obiektywne kryteria.”

Jak mówi Patryk Barański, autor pisma skierowanego do prezydenta Kutna, obecne działania władz miasta i rządu są niewystarczające. Dlaczego?

– Obecne działania podejmowane przez rząd, a także propozycja działań prezydenta Kutna są niewystarczające, aby uratować wiele polskich firm przed bankructwem. Zaznaczyć trzeba, że samorządy gminne mają w zadaniach własnych pomoc przedsiębiorcom, a w tej sytuacji nie mówimy o dawaniu komuś czegokolwiek, lecz o niezabieraniu czyichś pieniędzy oddawanych w formie podatku – komentuje Barański.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: