Radośnie i na ludowo. Za nami udane Krzyżanowskie Świętojanki (ZDJĘCIA)

Za nami kolejna wyjątkowa impreza w Krzyżanowie. W sobotę odbyła się III edycja Krzyżanowskich Świętojanków. Nie brakowało pięknego korowodu, puszczania wianków czy występów zespołów ludowych.

- R E K L A M A -

Impreza rozpoczęła się na terenach rekreacyjnych Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Krzyżanowie. Tam uczestników tego wyjątkowego wydarzenia przywitali Wójt Gminy Krzyżanów Tomasz Jakubowski oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Kultury w Krzyżanowie Justyna Ozdowska.

— Bardzo gorąco witam mieszkańców naszej gminy, ale także wszystkich przybyłych gości. Noc świętojańska jest obchodzona zawsze w wigilię Świętego Jana i jest to najkrótsza noc w roku. Tradycja mówi, że jest to święto płodności i miłości, święto ognia i wody, dnia i nocy. Obrzędy, które są kultywowane w Noc Świetojańską, mają zapewnić wszystkim uczestnikom miłość, szczęście, dostatek i urodzaj, natomiast młodym dziewczętom udane zamążpójście — mówił do licznie zgromadzonych Tomasz Jakubowski, Wójt Gminy Krzyżanów.

- R E K L A M A -

—Według tradycji jest również jedyny kwiat paproci i osoba, która go znajdzie ma zapewnione same dobre, miłe i szczęśliwe dni przez cały następny rok. Myślę, że wszystkich nas tutaj zgromadzonych czekają właśnie takie same szczęśliwe, dobre dni przez cały okrągły następny rok — dodawał Wójt Jakubowski.

Po przemowach oraz przedstawieniu programu imprezy przez Justyną Ozdowską, Dyrektor GOKiS, na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe z terenu gminy Krzyżanów, które wykonały piękne ludowe przyśpiewki. Występy bardzo przypadły do gustu publiczności i gromkim brawom nie było końca.

- R E K L A M A -

Później uczestnicy Krzyżanowskich Świętojanków przeszli w kolorowym i rozśpiewanym korowodzie nad Dolinę Ochni. Tam na wodę puszczano przygotowane wcześniej wianki. Nad bezpieczeństwem korowodu czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie, którzy wstrzymali ruch drogowy.

Dalsza część obchodów miała miejsce na terenach GOKiS-u. Odbyły się konkursy na . Było wspólne ognisko z kiełbaskami oraz biesiada i potańcówka przy rytmach zespołu Avans. Dla najmłodszych przygotowano z kolei animacje oraz dmuchańce. Wszystkich rozbawiał bocian GOKiŚ, symbol gminy Krzyżanów. Warto dodać, że w trakcie imprezy odbyły się także konkursy „Najpiękniejszy Wianek Świętojański” oraz „Krzyżanowska Sobótka 2023”.

Partnerami Krzyżanowskich Świętojanków 2023 były OSP w Krzyżanowie, Animex i Tęczowo.

Krzyżanowskie Świętojanki 2023 – zobacz zdjęcia:


- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: