Puszczanie wianków i korowód z pochodniami. Za nami kolejne udane Krzyżanowskie Świętojanki [ZDJĘCIA]

Piękny korowód z pochodniami, występy zespołów ludowych i puszczanie wianków – w sobotę w Krzyżanowie odbyła się II edycja Krzyżanowskich Świętojanków.

Krzyżanowskie Świętojanki rozpoczęły się na terenach plenerowych Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu już od godziny 18.00. Wówczas do dyspozycji mieszkańców była strefa zabaw dla dzieci, w której do dyspozycji były między innymi dmuchańce.

O 20.00 Świętojanki oficjalnie otworzyli wójt gminy Krzyżanów Tomasz Jakubowski oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Krzyżanowie Justyna Ozdowska.

– Noc Świętojańska to święto miłości i płodności. Mówi się, że jest to także święto słońca i księżyca, ognia i wody. Obrzędy, które są kultywowane w tę noc, mają uczestnikom zapewnić taką dobroć jak zdrowie, urodzaj i płodność. Natomiast dziewczęta, które biorą udział w takich obchodach, mają wielkie szanse na dobre zamążpójście – mówił wójt gminy Krzyżanów Tomasz Jakubowski.

– Mówi się też, że jest jeden jedyny kwiat paproci, który rozwija się w tę noc. Osoba, która go znajdzie, ma mieć zapewnione na cały rok szczęście, radość i dostatek. Ja myślę, że nas tutaj wszystkich obecnych czekają same dobre i radosne dni w dostatku. Życzę wszystkim miłej zabawy – dodawał włodarz gminy Krzyżanów.

Później głos zabrała także Justyna Ozdowska, dyrektor GOKiS, która w skrócie przedstawiła program Krzyżanowskich Świętojanków. Następnie zaśpiewała ludową przyśpiewkę i została nagrodzona gromkimi brawami przez publiczność.

Następnie na scenie zaprezentowały się ludowe zespoły, a później uczestnicy Świętojanków uformowali długi korowód, który udał się w Dolinę Ochnii, gdzie mieszkańcy puszczali wianki na wodę. Korowód był bardzo efektowny, a część uczestników w tym wójt Jakubowski nieśli płonące pochodnie. Nie ustawały także ludowe przyśpiewki.

Warto wspomnieć, że nad bezpieczeństwem osób idących w korowodzie czuwali kutnowscy policjanci, którzy między innymi zablokowali drogę na czas pochodu.

Po obrządkach w Dolinie Ochnii uczestnicy Świętojanków wrócili na tereny plenerowe GOKiS-u, gdzie odbywało się między innymi pieczenie kiełbasek przy ognisku i wspólnie biesiadowanie. Była także świetna zabawa taneczna z zespołem Avans. Organizatorzy przygotowali także konkursy z nagrodami na najpiękniejszy wianek świętojański, było także poszukiwanie kwiatu paproci. Warto wspomnieć, że wydarzenie zostało wsparte finansowo przez firmę PreZero Service Centrum Sp. z o.o.

Zobacz zdjęcia z Krzyżanowskich Świętojanków:

Nie przegap: