reklama

Spotkanie z regionalistą w ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego (ZDJĘCIA)

10 stycznia 2023 roku w sali widowiskowej w Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku odbyło się spotkanie z panem Andrzejem Olewnikiem – historykiem, regionalistą i pracownikiem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie. Tematem prelekcji było „Życie i działalność patriotyczna ks. Józefa Siekierzyńskiego – proboszcza parafii w Głogowcu, zesłańca na Sybir”.

- R E K L A M A -

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Klubu Seniora działającego w CKGK oraz młodzież i nauczyciele ze szkół podstawowych z terenu gminy Kutno. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również ksiądz Piotr Kalisiak Proboszcz parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Głogowcu i ksiądz Stanisław Zarosa SAC – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kutnie.

Na wstępie spotkania Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. B. j. Zaleskiego Piotr Czerbniak przywitał zaproszonych gości i przedstawił prelegenta – Pana Andrzeja Olewnika. Na początku wystąpienia prelegent omówił najważniejsze miejsca i postacie związane z powstaniem styczniowym na Ziemi Kutnowskiej w tym zbiorową mogiłę powstańców na cmentarzu przykościelnym w Głogowcu. Główna część prelekcji poświęcona była uczestnikowi powstania styczniowego, zesłańcowi na Sybir księdzu Józefowi Siekierzyńskiemu, który był proboszczem parafii w Głogowcu w latach 1904-1912.

- R E K L A M A -

Na koniec spotkania Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska podziękowała prelegentowi za ciekawą prezentację wzbogaconą o slajdy, fotografie i dokumenty ukazujących losy ks. J. Siekierzyńskiego i zaprosiła uczestników na kolejne wydarzenia realizowane w ramach całorocznych obchodów 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Wydarzenia są organizowane przez Gminę Kutno przy współpracy z Centrum Kultury Gminy Kutno i Gminną Bibliotekę Publiczną im. B. J. Zaleskiego oraz ze szkołami podstawowymi z terenu gminy Kutno. Partnerami wydarzeń są także: parafia pw. Św Wawrzyńca w Kutnie, parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Głogowcu, parafia pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kutnie oraz kutnowski Hufiec ZHP.

- R E K L A M A -

Patronat nad obchodami 160. Rocznicy powstania styczniowego objęła Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska.

(Gmina Kutno)

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: