Za nami wyjątkowy weekend w Leszczynku, a wszystko za sprawą zorganizowanej z rozmachem I Odysei Napoleońskiej. Emocje jeszcze nie opadły, a wójt gminy Kutno Justyna Jasińska dziękuje wszystkim za organizacyjny sukces i już zaprasza na drugą edycję tego interesującego wydarzenia.
Odyseja rozpoczęła się w piątek, a głównym wydarzeniem był Festiwal Chopin en Vacance’2022. W sobotę w Leszczynku pojawił się sam Napoleon, było mnóstwo efektownych pokazów i można było poczuć się jak w wehikule czasu. W niedzielę z kolei odbyła się między innymi msza polowa, były też występy muzyczne i widowisko historyczne.
– Pierwsza Odyseja Napoelońska za nami, emocje wciąż są w środku, ponieważ to był niesamowity czas. Czas, kiedy mogliśmy przenieść się na salony i w czas bitew wojennych. Nawet pogoda temu przysłużyła, bo i deszcz i słońce. Ale to co było najważniejsze, to praca zespołowa. To co nas łączy i co pozwoliło nam zbudować tę naszą tożsamość historyczną. Tę prawdziwą historię, która działa się na Ziemi Kutnowskiej, w gminie Kutno. Udział w niej brali zacni mieszkańcy Górscy, Okólski, Trzciński. To oni podpisali akt o konfederacji, walczyli o wolną Polskę u boku Napoleona – komentuje wójt gminy Kutno Justyna Jasińska.
Wójt dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w Odyseję i dołożyli swoją cegiełkę do niewątpliwego sukcesu.
– To było piękne wydarzenie, dużo muzyki, poezji… autentyczne, prawdziwe i żywe z udziałem między innymi uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Z. Religi w Kutnie czy II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza w Kutnie, chóru Speranza, Orkiestry Gminy Kutno, grup rekonstrukcyjnych czy partnerów wspierających nas finansowo. Dziękuję wszystkim mediom, które niosły to wydarzenie dalej w świat osobom, które nie mogły być z nami, a bardzo chciały tu być oraz tym… którzy nie wierzyli, że nam się uda. A tak, można powiedzieć, że się udało! Dziękuję dyrektor Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku Lilianie Urbańczyk-Wójcik, dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej im. Józefa Bohdana Zaleskiego w Leszczynku Piotrowi Czerbniakowi, doktorowi Jackowi Saramonowiczowi, a także dziękuję księżom na czele z ks. prałatem Mirosławem Czarnołęckim, który odprawił mszą za pamięć naszych bohaterów z gminy Kutno – dodaje wójt Jasińska.
Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku w gminie Kutno także nie zabraknie wydarzeń związanych z historią. Wójt Justyna Jasińska już teraz zaprasza na kolejną edycję Odysei.
– I Odyseja za nami, ale to początek. Przed nami odkrywanie kolejnej historii, która jest bardzo interesująca. Zapraszam na przyszły rok. Pamięć i tożsamość bardzo dobrze wpisuje się w niedawno przyjętą Strategię Gminy Kutno. Mieszkańcy gminy Kutno po wielu latach mogą czuć się jak u siebie, mogą czuć się spójni z gminą. Gmina jest i będzie spójna z miastem Kutno, z powiatem kutnowski. Mamy własną historię, którą chciałabym abyśmy razem prezentowali naszym mieszkańcom i gościom przyjezdnym – dodaje wójt Jasińska.