W kutnowskim Oknie Życia znaleziono dziecko

Dziś do okna życia w Kutnie trafiło dziecko. Doniesienia te potwierdza kutnowska policja, ale na razie nie komentuje sprawy.

Jak informuje Caritas Polska na swojej stronie internetowej, po odnalezieniu dziecka w Oknie Życia niezwłocznie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne, to znaczy powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny.

- R E K L A M A -

To już drugie dziecko pozostawione w Oknie Życia w Kutnie w ostatnich latach. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce 1 listopada 2019 roku. Było całe i zdrowie. O sprawie pisaliśmy tutaj

Czym jest Okno Życia?

Według informacji przekazywanych przez Caritas Polska, okno to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby – najczęściej są to zakonnice. Potem niezwłocznie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne, to znaczy powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny.

Okna Życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może pozostawić noworodka zrzekając się praw rodzicielskich, ale są alternatywą dla porzucenia dziecka na śmietniku i pozbawienia go opieki, zwłaszcza przez matki ukrywające ciążę. Niestety, wciąż zdarzają się przypadki pozostawienia niemowląt w przypadkowych miejscach, gdzie grozi im śmierć z wychłodzenia, dlatego apelujemy o rozpowszechnianie informacji o Oknach. W Okna Życia prowadzonych przez Caritas Polska znaleziono blisko 100 dzieci.- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: