(ZDJĘCIA) W Kutnie w Oknie Życia pozostawiono dziecko. „Jest całe i zdrowe”

Przed godziną 15 zakonnice znalazły w Oknie Życia przy ul. Jana Pawła pozostawione dziecko. Okoliczności wyjaśnia prokuratura.

- R E K L A M A -

(AKTUALIZACJA)

Mogę potwierdzić, że faktycznie w Oknie Życia pozostawione zostało dziecko. Jest całe i zdrowe. Czynności wyjaśniające prowadzi teraz prokuratura – powiedziała Panoramie Daria Fraszczyk z KPP Kutno. – Wbrew pojawiającym się informacjom w ogólnopolskich mediach, policja ani prokuratura nie prowadzą czynności związanych z ustaleniem tożsamości osoby, która pozostawiła dziecko.

Jak się okazuje, to pierwszy taki przypadek w Kutnie.

„Daj mu szansę na miłość i życie w rodzinie adopcyjnej. Tobie też będzie lżej, jeśli ono będzie bezpieczne” – takie hasło widnieje na budynku, w którym znajduje się Okno Życia.

- R E K L A M A -

Według informacji przekazywanych przez Caritas Polska, okno to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby – najczęściej są to zakonnice. Potem niezwłocznie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne, to znaczy powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny.

Okna Życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może pozostawić noworodka zrzekając się praw rodzicielskich, ale są alternatywą dla porzucenia dziecka na śmietniku i pozbawienia go opieki, zwłaszcza przez matki ukrywające ciążę. Niestety, wciąż zdarzają się przypadki pozostawienia niemowląt w przypadkowych miejscach, gdzie grozi im śmierć z wychłodzenia, dlatego apelujemy o rozpowszechnianie informacji o Oknach. W Okna Życia prowadzonych przez Caritas Polska znaleziono blisko 100 dzieci.

reklama
reklama
reklama
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: