reklama
reklama

Wybory prezydenckie 2020: Burmistrz odmówił wydania danych mieszkańców

Zaplanowane na maj wybory prezydenta RP wzbudzają spore emocje. Na naszych łamach informowaliśmy już m.in. o apelu władz Kutna o przełożenia wyborów, a teraz głos w sprawie po raz kolejny zabiera burmistrz Żychlina Grzegorz Ambroziak, który pyta wprost: czy wybory prezydenckie mają szansę zostać przeprowadzone?

W czwartek na oficjalnej stronie internetowej gminy Żychlin zamieszczony został list otwarty burmistrza Ambroziaka dotyczący wyborów. To już kolejne podobne oświadczenie włodarza Żychlina.

- R E K L A M A -

Pełna treść oświadczenia G. Ambroziaka:

Szanowni Państwo!
Tylko 20 dni zostało do bardzo ważnych wyborów prezydenckich, a w dalszym ciągu nie widać finału poważnych zawirowań prawnych i organizacyjnych, wprowadzanych na tzw. ostatnią chwilę w ustawach o przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się COVID-19.

Państwowa Komisja Wyborcza i samorządy, które od dekad wspierały procesy organizacji wyborów są w konsternacji i zawieszeniu, gdyż nie wiadomo jaka będzie ostatecznie forma głosowania. Obowiązuje system tradycyjny, z wprowadzoną opcją głosowania korespondencyjnego dla seniorów.

- R E K L A M A -

Nowa formuła, ograniczająca proces głosowania tylko do korespondencyjnego, jest dopiero procedowana w parlamencie, więc może wejdzie w życie na kilka dni przed wyborczą niedzielą. Z opcją, że może, ale nie musi wejść w życie z uwagi na chociażby tarcia wewnątrz koalicji rządowej.

I co wtedy z przygotowaniami? Co z listami wyborców, które być może znajdą się w rękach nieuprawnionego wtedy podmiotu? Przecież odebrano kompetencje PKW, a przekazano do jednego z ministerstw i Poczty Polskiej.

- R E K L A M A -

Jest więcej niewiadomych, niż pewnych aspektów procedur wyborczych i to w czasie, kiedy powinny odbywać się już szkolenia członków komisji wyborczych.

To sytuacja bez precedensu, odstająca od jakichkolwiek stosowanych standardów wyborczych, w dodatku zdarza się, że winą za istniejący chaos próbuje się obciążać stawiane pod ścianą samorządy, które muszą i chcą postępować zgodnie z literą prawa.

Dziś gminy i miasta otrzymały mailem anonimy w sprawie udostępniania list wyborców. Dlaczego uważam, że to anonimy? Ponieważ, były podpisane Poczta Polska, bez podpisu elektronicznego osoby uprawnionej, co jest prawnie wymagane. Żądanie wydania listy wyborców obejmowało dane osobowe m.in. PESEL, adres, imię, drugie imię i nazwisko, które chronią przepisy RODO.

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci muszą chronić dane wrażliwe mieszkańców w ich interesie. Odmówiłem wydania tych list jak znakomita większość samorządowców, a niektórzy dokonują już zgłoszeń do prokuratury o podejrzeniu próby wyłudzenia danych osobowych. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiła również Państwowa Komisja Wyborcza i Związek Miast Polskich.

Co ciekawe, w tym bezprawnym żądaniu, powołano się na decyzję Ministra wydaną na dwa dni przed wejściem w życie przepisów, według których miałoby to żądanie obowiązywać. Strach pomyśleć, co jeszcze się skomplikuje do dnia wyborów?

Dlatego wszyscy powinniśmy apelować do parlamentarzystów o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich, które w żadnym aspekcie nie będą prawidłowo przygotowane.

Teraz naszym najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie zdrowia Polaków i zabezpieczenie gospodarcze naszego kraju, mieszkańców i podmiotów gospodarczych. Politycy zaś skupiają się na tym, żeby siłą „przepchnąć” wybory w dacie majowej, a tych co się nie zgadzają z ich argumentacją, posądzają o poplecznictwo polityczne, a przecież to tylko zdrowy rozsądek moi drodzy politycy. Tylko zdrowy rozsądek.

W wyrazami szacunku i życzeniami dobrego zdrowia

Grzegorz Ambroziak
Burmistrz Gminy Żychlin

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: