reklama
reklama

Zdesperowani przedsiębiorcy piszą do władz Kutna. „Musieliśmy zamknąć lokale i nie mamy dochodów”

Przedsiębiorcy z ulicy Królewskiej wystosowali petycję do Rady Miasta Kutno, w której zwracają się z prośbą o zwolnienie z podatków. Argumentują to utrudnieniami związanymi z przebudową Placu Wolności, a także obecną epidemią koronawirusa. – Musieliśmy zamknąć lokale i nie mamy możliwości uzyskania dochodów – komentują autorzy pisma.

Przedsiębiorcy, którzy swoją działalność prowadzą na ulicy Królewskiej, wnioskują do Rady Miasta Kutno o zwolnienie na czas remontu Placu Wolności z podatku od nieruchomości lub obniżenie stawki podatku od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

- R E K L A M A -

Stawka podatku jest skrajnie wysoka”

W grudniu zeszłego roku podjęli decyzję, że w roku 2020 stawka od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (…) wynosi 22,75 od 1m2 powierzchni użytkowej. Jak piszą przedsiębiorcy z zgodnie z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ww. stawka podatku nie może przekraczać rocznie 23,90 od 1m2 powierzchni użytkowej.

– Powyżej przyjęta przez Radę Miasta Kutno stawka podatku od ww. nieruchomości, w szczególności wobec trwającego remontu Placu Wolności znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Królewskiej, który nie tylko wpływa na atrakcyjność ulicy, ale także generuje problemy związane z dojazdem do posesji, parkowaniem lub dostawami (także od ul. Zamenhofa), jest skrajnie wysoka – komentują autorzy petycji.

- R E K L A M A -

Jak podkreślają, od rozpoczęcia wspomnianego remontu, obroty generowane w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej spadły o około 50 procent.

– Podkreślenia wymaga, że dotychczas na własny koszt dokonywaliśmy remontów i renowacji budynków, co znacząco podniosło atrakcyjność i estetykę kutnowskiej starówki. Obecnie chodniki znajdujące się w okolicy budynków, w których prowadzimy działalność gospodarczą są nieustannie zabłocone i zaniedbane, a co więcej, brakuje możliwości dogodnego dojazdu do posesji parkowania – czytamy w petycji.

- R E K L A M A -

Według informacji zawartych w petycji, wielu dotychczasowych najemców rozwiązuje umowy najmu lokali znajdujących się w centrum, co dodatkowo generuje u właścicieli budynków straty. Jak mówią, brak środków oraz utrata atrakcyjności lokali powoduje, że wiele z nich stoi obecnie pustych i zaczyna popadać w ruinę.

Przedsiębiorcy proszą o utworzenie parkingu

Ponadto przedsiębiorcy zwracają się z prośbą dotyczącą utworzenia i udostępnienia miejsc parkingowych na pl. Piłsudskiego, z których mogliby korzystać zarówno przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na ul. Królewskiej, jak i ich klienci.

– W związku z prowadzonym remontem Placu Wolności, obecnie w centrum istnieje stanowczo zbyt mało miejsc parkingowych. Nowe miejsca parkingowe w ramach Pl. Piłsudskiego ułatwiłyby prowadzenie działalności gospodarczej, a także korzystanie z oferowanych przez przedsiębiorców usług przez nowych, potencjalnych klientów – argumentują autorzy petycji.

Koronawirus gwoździem do trumny przedsiębiorców

Przedsiębiorcy dodatkowo podkreślają, iż w aktualnej sytuacji w kraju spowodowanej epidemią koronawirusa, byli zmuszeni do zamknięcia lokali znajdujących się na ul. Królewskiej.

– Ta sytuacja dodatkowo znacząco pogarsza naszą sytuację ekonomiczną, z uwagi na to, że obecnie nie mamy możliwości uzyskiwania dochodów – podnoszą w petycji kutnianie.

Jak do pisma przedsiębiorców odniesie się Rada Miasta Kutno? O sprawie będziemy jeszcze informować. Przypomnijmy, pomocną dłoń do przedsiębiorców wyciągnął jakiś czas temu prezydent Burzyński, który zapowiedział umorzenia w związku z koronawirusem.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: