PanoramaKutna.plKulturaPotańcówka, świetna zabawa i wręczenie nagród. Złota Leszczyna 2022 przeszła do historii!

Potańcówka, świetna zabawa i wręczenie nagród. Złota Leszczyna 2022 przeszła do historii! [ZDJĘCIA]

II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Ludowej „Złota Leszczyna” w Leszczynku przeszedł już do historii. Poznaliśmy zwycięskie kapele oraz zespoły, a na zakończenie imprezy nie zabrakło żywiołowej potańcówki z Kapelą Krośniewiacy.

-

W sobotę 6 sierpnia 2022 Leszczynek był stolicą folkloru, a wszystko za sprawą kolejnej edycji „Złotej Leszczyny”. Do gminy Kutno zjechało się aż 18 zespołów i kapel, które rywalizowały o statuetki tytułowej „Złotej Leszczyny”. O tym, co działo się w Leszczynku pisaliśmy tutaj:

Po wielu godzinach atrakcji nadeszła najbardziej wyczekiwana chwila, czyli rozdanie nagród. Wcześniej jednak publiczność oraz ludowych artystów do tańca porwała Kapela Krośniewiacy. Potańcówka nie miała końca i na pewno na długo zapadnie wszystkim w pamięci.

-

Jury w składzie Sylwia Kacalak (przewodnicząca), Jolanta Gutowska, Jakub Jabłoński, Joanna Krysiak i Anna Staniszewska oceni 14 zespołów wokalno-instrumentalnych oraz 4 kapel. „Wszyscy wygraliście, bardzo się cieszymy, że tyle przyjechało zespołów i był tak wysoki poziom. Było nam ciężko wybrać zwycięzców” – mówiła Anna Staniszewska, która ogłaszała wyniki. Nagrody wręczała z kolei wójt gminy Kutno Justyna Jasińśka.

-

Jury brało pod uwagę między innymi gwarowość, walory głosowe, muzykalność, dobór repertuaru do danego regionu, dobór instrumentów, ogólny wyraz artystyczny, prezentację wizualną zespołu oraz dobór strojów ludowych.

Złota Leszczyna 2022 – wyniki

Kategoria zespołów wokalno-instrumentalnych:
III miejsce: Zespół Ludowy „Gniewkowianie” – 500 złotych
II miejsce: Zespół Ludowy Ziemi Piotrkowskiej „Piotrkowianie” – 700 złotych
I miejsce: Zespół Ludowy „Jezioranki” i „Warcka” Kapela Ludowa – 1000 złotych

Kategoria kapele:
III miejsce: Kapela spod Kowala – 500 złotych
II miejsce: Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza – 700 złotych
I miejsce: Kapela Grochowiacy – 1000 złotych

Nagrody publiczności:
Zespół Spod Strzechy oraz Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza

-

Nie przegap: